هویت بصری برند بونزی

مدیر هنری، طراح نشانه و هویت بصری: رامین پهلوان حسینی

درباره برند

گروه بونزی در سال 1393 با دغدغه بازگرداندن سبزی و فضای طبیعت به خانه‌های ایرانی به عنوان الگوی مهم و بسیار کهن در معماری ایران تأسیس شد. فعالیت‌های اصلی بونزی به شرح زیر است: 1- ارائه خدمات (طراحی، اجرا، تعمیر و نگهداری) بام سبز و دیوار سبز 2- تولید و عرضه محصولات نوین با ایده سبز با قابلیت استفاده در فضاهای مختلف ساختمان (بام، تراس، دیوار، داخل ساختمان، محوطه) و 3- ویلاسازی.

رسالت بونزی ایجاد فضای مأنوس و باطراوت در خانه‌ها و ارتقاء کیفیت زندگی است.

 

چه مسأله‌ای وجود داشت؟

بونزی به یک هویت بصری منحصر به فرد احتیاج داشت که بتواند پاسخگوی نیازهای این برند در ابزارهای ارتباطی اصلی (وب‌سایت، اقلام چاپی تبلیغاتی و شبکه‌های اجتماعی و محصولات این برند) باشد. هویت بصری بونزی باید به گونه‌ای دیزاین می‌شد تا بتواند حس سرزندگی و طراوت را به خاطب منتقل کند. ایده اصلی بونزی، بازگرداندن «زندگی» به محیط شهری بود.

 

چه فرآیندی طی کردیم؟ چه راه‌حلی ارائه دادیم؟

پس از برگزاری جلسات بریف با مشتری به دو کلیدواژه اصلی رسیدیم: «سبزی» و «زندگی شهری». سپس بر اساس این دو کلیدواژه شروع به ایده‌پردازی کردیم. از بین ایده‌های مختلف ایده‌ای که در تصاویر مشاهده می‌کنید نهایی شد. در این نشانه به طور همزمان چند تصویر می‌بینیم. در نگاه اول یک نمای شهری سبز از بالا می‌بینیم. در مرحله بعدی، در دل این نمای شهری، تصویر یک درخت از روبرو دیده می‌شود. این اختلاف سطح و بعد باعث شده است تا این نشانه به یک نشانه چندلایه تبدیل شود. علاوه بر این دو لایه معنایی، کل نشانه به صورت ضمنی یادآور فرم اثر انگشت است و متضمن این معنا است که این برند قصد دارد تا اثری سبز از خود به جا بگذارد.

پس از دیزاین نشانه تصویری، نوبت به دیزاین نشانه نوشته و فرم‌های هویت ساز، انتخاب رنگ و استایل تایپوگرافی و دیزاین نقاط تماس اولیه برای برند رسید. این نقاط تماس در مرحله اول اوراق اداری و قالب شبکه های اجتماعی را شامل می‌شد.

 

به چه نتیجه‌ای رسیدیم؟

ما با همکاری بونزی در این پروژه به دو نتیجه رسیدیم. نخست اینکه هویت ملموس (بصری) این برند را خلق کردیم و به عبارتی آن را شناسنامه‌دار کردیم. و دوم اینکه استانداردهایی برای این برند تعریف کردیم تا ازین پس تمامی خروجی‌های بصری و اقلام ارتباطی آن تحت یک سیستم یکپارچه و واحد قرار گیرد و تجربه مشتری از تعامل با این برند، یک تجربه یک‌دست و به خاطر ماندنی باشد.